Žltnutie svadobných obrúčok a iných šperkov je diskutovanou témou od kedy sa začalo používať biele zlato v zlatníckom odvetví. Na nasledujúcich riadkoch popíšeme ľudovo nazývané „žltnutie“ šperkov vyrobených z bieleho zlata a pokúsime sa podať čo najvecnejšie informácie prečo k tomuto javu dochádza.
Biele zlato
Začiatkom dvadsiateho storočia ako cenovo prijateľnejšia náhrada obľúbenej platiny bol vyvinutý materiál – zliatina rýdzeho zlata s inými kovmi bielej farby ktoré sa marketingovo ujalo pod názvom biele zlato. Na trh sa tak dostal nový druh materiálu vhodný pre použitie v zlatníctvach. Z bieleho zlata sa vyrábajú najmä šperky ako svadobné obrúčky, prstene, retiazky, prívesky či náušnice.
Bielym zlatom označujeme zliatinu rýdzeho žltého zlata, ktorú získavame pridávaním prímesí ďalších kovov. Medzi tie najbežnejšie a najčastejšie používané prímesi patrí paládium a nikel. Ďalšími často používanými prímesami v zliatinách sú striebro, meď a zinok. Výrobcovia zliatin prichádzajú so stále novými a inovatívnymi materiálmi. Existujú aj zliatiny s kobaltom, chrómom a ďalšími kovmi pričom pre uplatnenie akejkoľvek zliatiny na trhu je rozhodujúca spracovateľnosť a dopyt so strany zákazníkov. Rýdze zlato v kombinácií so spomenutými prímesami získava biele – bledé zafarbenie a medzi ľuďmi sa preto ujal názov BIELE ZLATO.
Čo sú to prímesy?
Získavanie prímesí si môžeme zjednodušene predstaviť ako miešanie farieb, kde do základnej farby primiešavame ďalšie. Aj pri kovoch každá primiešaná prímes mení farbu výsledného materiálu nazývaného zliatina. Každá prímes taktiež určuje mechanické vlastnosti kovu, napr. tvrdosť, lesk alebo farebnosť. Týmto spôsobom možno docieliť napríklad aj červenkastú farbu, potom sa jedná o tzv. červené zlato, alebo zlato môže získať aj šedý, ružový a iný odtieň.
Ušľachtilejšou alternatívou je biele zlato získané prímesou paládia, ktoré sa označuje aj ako dokonale biele zlato. Farba takejto zliatiny je svetlejšia a belšia v porovnaní s niklovou prímesou. Nevýhodou paládiového bieleho zlata na úkor jasnejšej bielej farby je vyššia cena vyrobených šperkov. Tá je navýšená najmä z dôvodu väčšej výslednej hmotnosti. Pre príklad pár svadobných obrúčok vyrobených z bieleho zlata s paládiovou prímesou váži priemerne 13 gramov oproti obrúčkam s prímesou niklu, ktoré vážia približne 10 gramov. Aj kvôli cenovej úspore zákazníkov vďaka nižšej gramáži výsledných obrúčok je väčší dopyt po obrúčkach z bieleho zlata s niklovou prímesou.
Z textu vyššie teda vyplýva, že biele zlato sa v prírode prirodzene nevyskytuje. Musí sa vyrábať predovšetkým zmiešaním s inými kovmi z ktorých najväčšiu zložku tvorí klasické žlté rýdze zlato. Bielym zlatom teda označujeme zliatinu rýdzeho zlata, ktorá sa získava prímesami ďalších kovov a získava tak výsledne bledé, takmer dokonalé biele zafarbenie. Najčastejšie používaná niklová aj paládiová zliatina, sa ešte dodatočne upravuje pomocou ródiovania.
Ródiovanie bieleho zlata
Aj keď má biele zlato bledé zafarbenie jeho farba nie je až taká pekná a dokonalá. Ešte stále je možné spozorovať aj voľným okom mierne nažltnutý efekt. Tento efekt je spôsobený pozostatkom výraznej farebnosti rýdzeho žltého zlata, ktoré tvorí väčšinovú zložku zliatiny a má výrazne žltú – prirodzene zlatú farbu. Preto sa následne biele zlato pre dosiahnutie perfektne bielej farby dodatočne upravuje pomocou ródiovania, galvanickou metódou pripomínajúcou pozlacovanie alebo chrómovanie povrchu.
Ródium
Ródium je jeden z najdrahších kovov na svete. Patrí do skupiny platinových kovov a má nádhernú bielu farbu. Ródiovanie sa používa na povrchovú úpravu šperkov, ktorá im následne zabezpečuje výrazne lepšiu odolnosť, kvalitu a tým pádom aj celkovú životnosť. Okrem toho zvyšuje lesk povrchu a napríklad poródiované strieborné šperky sú následne na nerozoznanie od šperkov z bieleho zlata ako na pohľad, tak aj vlastnosťami. Proces ródiovania spočíva v nanesení jemnej vrstvy ródia na povrch šperku. Nejedná sa však o žiaden prevratný vynález a v dnešnej dobe je ródiovanie samozrejmosťou a nutnosťou u popredných výrobcov kvalitných šperkov.
Poródiované šperky z bieleho zlata sa v dôsledku nosenia opotrebúvajú tak ako každý iný šperk. Pôsobením škrabancov sa vrstva ródia postupne vytráca čím následne začne presvitať prirodzené biele zlato. Niektorí ľudia tento jav nazývajú žltnutie zlata. Nejde však o žltnutie bieleho zlata, to je totiž rovnaké ako na začiatku, ide o vytratenie povrchovej vrstvy ródia.
Šperky s poródiovaným povrchom najbežnejšie vydržia vo výbornej kondícií približne dva roky. V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že nevydržia viac ako šesť mesiacov. Záleží to hlavne od toho ako ku svojim šperkom majiteľ pristupuje. Dôležité je a to platí hlavne v prípade svadobných obrúčok a prsteňov, aby sa šperky nenosili pri ťažkých fyzických prácach napríklad na stavbe či v autoservise. Tu dochádza ku kontaktu šperkov so sypkými materiálmi a tvrdšími kovmi, ktoré degradujú samotný šperk. Treba mať na pamäti, že zlatý kov je mäkkým kovom a preto môže
dôjsť neprimeraným zaobchádzaním k povrchovému poškodeniu výrobku (deformácie, škrabance a pod.).
Prinavrátenie pôvodného povrchu
Povrchovú vrstvu na každom akokoľvek opotrebovanom šperku je možné obnoviť a opätovne mu prinavrátiť pôvodný lesk a bezchybnosť.
Pod značkou Laura Gold® pre Vás vyrábame svadobné obrúčky už od roku 1991. Svojou kvalitou a službami sme sa stali najväčším slovenským a popredným európskym výrobcom obrúčok.
Vďaka dlhoročným skúsenostiam sme ako prvý na Slovensku začali poskytovať doživotný bezplatný servis na obnovu obrúčok a ich kontrolu . Každý zákazník od nás získa k svojim obrúčkam certifikát pravosti s jedinečným sériovým číslom. Po vyplnení registračného formulára na našom webe máte automaticky možnosť si uplatniť BEZPLATNÝ doživotný servis, avšak najskôr po dvoch rokoch od zakúpenia obrúčok a následne každé dva roky.
Znamená to, že Vám obrúčky každé dva roky BEZPLATNE vyčistíme, odstránime škrabance a skontrolujeme osadenie všetkých kamienkov .
Chcete svojmu šperku prinavrátiť pôvodné čaro?